Leszek Domański
Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Rostocku. Od 1991 roku pracownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, a następnie Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii PUM w Szczecinie.

W 1993 roku uzyskał specjalizację I-stopnia z chorób wewnętrznych. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał w 1997 roku za pracę pt.: „Stężenie kortyzonu we krwi i reakcje wolnorodnikowe u osób z ostrą niewydolnością wieńcową i świeżym zawałem serca”. W 1999 roku uzyskał specjalizację II- stopnia z chorób wewnętrznych. W 2002 roku uzyskał specjalizację z nefrologii, a w 2005 roku specjalizację z transplantologii klinicznej. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2007 roku broniąc pracę pt.: "Ocena uszkodzenia niedokrwienno-reperfuzyjnego w przeszczepionej nerce na podstawie wybranych wskaźników metabolizmu puryn i aktywności układu antyoksydacyjnego." Tytuł profesora uzyskał w 2011 roku. 2013 - przyczynił się do stworzenia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym unikatowego na skalę europejską programu nauczania medycyny - ASKLEPIOS, opartego o współpracę z niemieckimi szpitalami w Schwedt, Pasewalku i Brandenburgu. Od 2020 roku specjalista medycyny sportowej.

Główne zainteresowania naukowe:
Zainteresowania badawcze dotyczą poszukiwania nieimmunologicznych i immunologicznych czynników wpływających na funkcję nerek u osób z niewydolnością nerek i/lub po przeszczepieniu tego narządu. Tematyka ta była przedmiotem cyklu prac obejmujących ocenę markerów niedokrwienia i aktywności układu antyoksydacyjnego w okresie okołooperacyjnym. W badaniach obejmujących analizę profilu nukleotydów oraz produktów ich przemian we krwi żyły nerki przeszczepionej w porównaniu z profilem w żyle obwodowej w czasie reperfuzji zastosowano kamerę termowizyjną. W badaniach wykazano, że reperfuzyjny stres oksydacyjny wydaje się być najważniejszym mechanizmem uszkodzenia większości komórek po niedokrwieniu i niewątpliwie może mieć wpływ na wczesne podjęcie funkcji przez przeszczepioną nerkę. Pomiar aktywności enzymów zaangażowanych w obronę przed stresem oksydacyjnym wydaje się być jedną z najbardziej niezawodnych i czułych metod badań okresu niedokrwienia i reperfuzji. Inne badania dotyczyły roli receptorów FcγRIIa, polimorfizmu genów kodujących cytokiny, polimorfizmu genów dysmutazy ponadtlenkowej (SOD1, SOD2), polimorfizmu śródbłonkowej syntazy tlenku azotu (eNOS) oraz limfocytów CD4+CD28- w procesie ostrego i przewlekłego odrzucania przeszczepionej nerki. Wykazano, że polimorfizm FcγRIIa wpływa na przeżywalność przeszczepionej nerki, chociaż nie jest czynnikiem ryzyka procesu ostrego lub przewlekłego odrzucania. Stwierdzono także, że polimorfizm TNFα może predysponować do wystąpienia procesu ostrego odrzucania przeszczepionej nerki, natomiast czynnikiem predysponującym do odrzucania przewlekłego jest polimorfizm IL-6 oraz zwiększony odsetek limfocytów CD4+CD28-.

Funkcje pełnione na uczelni:
Dziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii (wcześniej Wydziału Lekarskiego z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim) w kadencjach: 2012-2016, 2016-2020 i 2020-2021 Od 2021 roku Prorektor ds. Klinicznych.

Członkostwo w towarzystwie naukowym:
Członek Towarzystwa Internistów Polskich
Członek Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego
Członek Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego
Członek Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego i Transplantacyjnego (ERA-EDTA)


Funkcje eksperckie:
2013 - 2019 - wice-przewodniczący Konwentu Dziekanów Wydziałów Lekarskich Uczelni Publicznych przy KRAUM - udział w ustalaniu wspólnego stanowiska na poziomie uczelni i ministerstwa zdrowia, dotyczącego kształcenia II stopnia na Wydziałach Lekarskich publicznych Uniwersytetów Medycznych. 2020 r. - powołany na konsultanta wojewódzkiego z dziedziny chorób wewnętrznych w Zachodniopomorskiem

2021 powołany przez Ministra Zdrowia z ramienia KRAUM na przewodniczącego zespołu ds. standardów medycznych, którego zadaniem było opracowanie nowelizacji standardów.

Odznaczenia:
Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2009), odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia” (2019)

Hobby: medycyna sportowa, narciarstwo, żeglarstwo, nurkowanie, motocyklizm